Home » Poradna » Odborník radí » Jak začít?
Jak začít?

- vyhledáme profesionálního malíře
- práce budeme zajišťovat svépomocí
VYHLEDÁME PROFESIONÁLNÍHO MALÍŘE (zhotovitele díla)
Při výběru malíře, který se ujme vymalování vašeho bytu, musíte být velmi pozorní, abyste nemuseli zaplatit příliš mnoho za výsledek, s kterým nebudete úplně spokojeni.
Základní pravidla, kterých je třeba dbát:
- Dobře si prověřte možnosti výběru řemeslníků ve vašem okolí. Výhodou je, když má dodavatel dobrá doporučení, je vyškolen pro práci s výrobky JUB a je členem profesního sdružení Cech malířů a lakýrníků ČR.
- Když jste vybrali dodavatele, buďte obezřetní, navrhne-li vám záměnu materiálů – může mít za cíl pouze snížení svých materiálových nákladů! Před zahájením prací je dobré prověřit, zda se ceny jiných nabídek za obdobné služby příliš neliší.
- Práce neplaťte, dokud s nimi nejste zcela spokojeni.
- Na všechny vícepráce požadujte předem rozpočet.
- V případě, že se rozhodujete natřít fasádu, doporučujeme sladit váš barevný odstín s okolními objekty. Všechna potřebná povolení si zajistěte ještě před objednáním materiálu.
PRÁCE BUDEME ZAJIŠŤOVAT SVÉPOMOCÍ
Co uděláme před zahájením prací?
- Udělejte si plán práce a soupis potřebného materiálu.
- Přesvěčte se, zda máte pro práci potřebné nářadí.
- Malovanou místnost je nejlepší zcela vyklidit, jinak je nutné všechno vybavení co nejlépe zakrýt fólií nebo novinovým papírem. Co nejvíce místnost větrejte.
- Odstraňte všechny šrouby, hřebíky a skoby, které vyčnívají ze stěny. Zajistěte demontáž krytů vypínačů a zásuvek tak, aby bylo možno stěny vymalovat i pod nimi (práce by měla provádět odborně způsobilá osoba).
- Budete-li pro malbu potřebovat více než jedno vědro barvy, doporučujeme smíchat veškerou barvu v jedné větší nádobě, abyste dosáhli stejnoměrně barevného odstínu.
- V případě, že budete na povrch stěn lepit tapety, dokončete nejdříve malbu sousedních stěn a počkejte až nanesená barva důkladně proschne.
Upozornění k případným reklamacím:
Jako kupující jste před aplikací zakoupeného výrobku povinni prověřit, zda má odpovídající barevný odstín a strukturu. Zjistíte-li vadu výrobku, zabraňte jeho použití a informujte ihned prodejce, u kterého jste výrobek zakoupili. Prodejce je v takovém případě povinen nabídnout vám přiměřenou slevu, odstranění vady (např. úpravu odstínu) nebo výměnu vadného výrobku za bezvadný. Reklamace barevného odstínu nebo struktury, které jsou uplatněny po aplikaci výrobku, není prodejce povinen uznat.
Reklamaci množství a zjevných vad (poškozený obal, prošlá doba trvanlivosti, apod.) musíte uplatnit ihned po převzetí zboží.
Fáze malování:
- Děti a domácí zvířata se nesmějí zdržovat v prostoru malování.
- Při malování stropů je třeba používat ochranné brýle.
- Pokud přerušíte práci, vždy zakryjte nádobu víkem, abyste zabránili vysychání barvy. Zároveň tak předejtete nebezpečí rozlití barvy při případném převržení nádoby.
- Větší plochy stěn vždy malujte barvami na vodní bázi.
- Při malování používejte pracovní oděv, který se dá snadno vyprat (nevhodný je např. vlněný oděv).
- Barvu, která již byla v minulosti používaná, při novém otevření přelijte přes řídkou tkaninu, abyste odfiltrovali případné kousky ztvrdlé barvy nebo nečistoty.
- Během práce čistěte nářadí, abyste na malovanou stěnu nezanesli nečistoty.
Dokončovací práce po malování:
- Při použití rozpouštědlových barev po dokončení práce očistěte nářadí v prostředcích, které jsou uvedeny v návodu výrobce. U barev vyrobených na vodní bázi se obvykle požaduje pouze umytí nářadí ve vodě.
- Pokud se barva nanáší technikou stříkání, je při mytí vzduchové pistole, resp. celého systému potřeba důsledně dodržovat návod výrobce.
- Štětec po vyprání zabalte do novinového papíru, aby se rychleji vysušil. Poté ho položte nebo pověste tak, aby nedocházelo k jeho deformaci. Pokud jste při malování používali barvu na vodní bázi, můžete štětec po použití namočit do nádoby s vodou.
- Válečky po vyprání pověste, aby dobře vyschly a nedocházelo k jejich deformaci.
- Především plechové nádoby s barvou po použití uzavírejte následujícím způsobem. Přikryjte nádobu víkem a položte na něj dřevěnou desku, na kterou po obvodu nádoby s citem udeřte. Nedojde tak k poškození okraje plechové nádoby ani víka. Pak uzavřenou nádobu na několik sekund obráťte víkem dolů, aby se namočilo, čímž se sníží riziko povrchového zasychání barvy v nádobě pro případ jejího dalšího použití.
- Po každém malování je třeba všechny potřísněné povrchy co nejdříve očistit. Velmi důležité je, abyste natřené povrchy mechanicky nezatěžovali a barva mohla dostatečně proschnout. Určité typy barev mohou schnout až jeden měsíc. Na místech, kde nemá k barvě přístup denní světlo, nedochází k polymerizaci barvy a proces schnutí je tak zpomalen.
- Zbytky barev obvykle likvidujeme, zvlášť pokud se jedná o malá množství. Je však potřeba držet se postupu nakládání s odpady, uvedeného na obalu nebo v příslušném bezpečnostním listu. Zbylou barvu nevylévejte do odpadu!
- Pokud si přejete zbytek barvy uschovat, má to smysl pouze v případech, kdy barva není naředěna a kdy můžeme zajistit vhodné skladovací podmínky.